Blog > Komentarze do wpisu

Pożegnanie Jurka Dudka.

W Realu żegnali go najwięksi pięknie. Robiąc szpaler przy linii bocznej dziękowali Dudkowi za kilka lat cierpliwego grzania ławy na Santiago Bernabeu. Tam był lubiany i szanowany. Nawet jeśli mało grał i o miejsce w składzie stawał w szranki z legendą Ikera Casillasa. U nas mają wątpliwości...

Do 2006 roku absolutna ikona polskiej kadry narodowej. „Ale że Dudka nie wzięli na mundial"- słynne zdanie ze skeczu Kabaretu Moralnego Niepokoju przeszło do historii bynajmniej nie dlatego, że było zabawne. Odzwierciedlało ono najbardziej druzgocącą informację maja 2006:
„Paweł, czy jesteś pewien?"- pytał zdumiony Michał Olszański trenera Janasa, kiedy ten nie wyczytał nazwiska Jerzego podczas ogłaszania powołań na Mistrzostwa Świata. Niewzruszony Janas potwierdził...

Ruszyła lawina komentarzy. Mimo, że w kadrze zaczął właśnie brylować Artur Boruc, a i do jej bram coraz śmielej pukał Tomek Kuszczak, nikt raczej nie wyobrażał sobie Biało - Czerwonych bez ubiegłorocznego zwycięzcy Ligi Mistrzów. Zasłużył i na Mundial pojechać powinien. I choć wtedy tak myśleliśmy, dziś chyba sam Dudek nie żałuje, że wówczas w Niemczech się nie znalazł. Bo Kadra w atmosferze skandalu odpadła już w fazie grupowej a trenera Janasa zastąpił Leo Benhakker. Ale i on dla rezerwowego Realu Madryt miejsca nie wygospodarował.

Mimo to Dudek się nie obraził. Próbował ratować u boku Stefana Majewskiego przegrane eliminacje do Mundialu w RPA. Nosił się z zamiarem zakończenia piłkarskiej kariery, a jednak wierzył ( i może wciąż wierzy), że końcówka zawodniczej przygody potoczyć się mogła/ potoczy się inaczej. Że nie będzie musiał tylnymi drzwiami wchodzić do Klubu Wybitnego Reprezentanta. Że wspomoże kadrę nie wtedy, kiedy innym nie idzie, ale razem z nimi. Że wreszcie nie zamknie reprezentacyjnego licznika w atmosferze wątpliwości i dziennikarskich żali. Tego ostatniego najbardziej szkoda. Nie jest bowiem argumentem, że jego występ psuje kadrze przygotowania do ważnych meczów. Te najważniejsze ekipa Fornalika poprzegrywała jakiś czas temu. Bez Dudka. 

wtorek, 04 czerwca 2013, wierzycastg

Polecane wpisy